Orzeczenie o niepełnosprawności


Jeżeli jest już diagnoza, to warto wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności. Dzięki temu można ubiegać się o kolejne świadczenia i dofinansowania.

Wniosek o orzeczenie wraz z dokumentacją medyczną składamy w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Zostaniecie listownie poinformowani o terminie komisji. W dobie koronawirusa komisje odbywają się zaocznie. Nie zdziwcie się, gdy dostaniecie oddzielne pismo, by nie przychodzić na komisję. Lekarz orzecznik powinien być lekarzem danej specjalności, czyli w sprawie dziecka głuchego nie może orzekać chirurg ani ginekolog, tylko załóżmy, że laryngolog, audiolog, foniatra, często też neurolog, jeżeli dziecko ma jakieś problemy neurologiczne. Jeżeli już otrzymacie decyzję, to zwróćcie uwagę na punkty, w których zaznaczone jest „wymaga” lub „nie wymaga”. Szczególnie istotne okazują się punkty szósty, siódmy i ósmy. Dokładnie sprawdźcie, na ile to orzeczenie zostało przyznane.

U dzieci poniżej 16 roku życia nie określa się stopnia niepełnosprawności, a od decyzji można odwołać się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w terminie 14 dni.

Co daje orzeczenie? Wiele, bo nie tylko ulgi, dofinansowania, dodatkowe świadczenia, rehabilitację. Warto się o nie postarać.

Uzyskaj orzeczenie o niepełnosprawności

Przejdź do strony: